Ekonomika Gruzie
Gruzie – země technologického rozmachu (საქართველო)
Gruzie je stát situovaný v jihozápadní Asii. Leží v Zakavkazsku při východním okraji Černého moře. Součástí Gruzie jsou autonomní republiky Adžárie, Abcházie a Jižní Osetie. Jeho sousedy jsou Rusko, Ázerbájdžán, Arménie a Turecko.
Přibližně 40 % populace pracuje v zemědělství, 20 % populace v průmyslu. Převážná část je tvořena potravinářským průmyslem, méně pak strojírenstvím a automobilovým průmyslem, který je soustředěn v okolí hlavního města Tbilisi či ve městech Kutaisi a Batumi. Značná část obyvatelstva pracuje ve stavebnictví.
Gruzie je významnou hornickou zemí, která má velké zásoby železných a neželezných kovů, jež ve velkém exportuje. Bohatá ložiska manganu se nacházejí v oblasti Čiatury a řadí se mezi největší na světě. Přes Gruzii vede důležitý ropovod, který spojuje oblast Kaspického moře s Černým mořem.
Od roku 2005 funguje mezi Gruzií a státy Evropské unie bezvízový styk.
V ekonomických datech:
- Urbanizace: 56,5 %
- Hrubý domácí produkt (HDP): 14,37 miliard USD, 3 215 USD na obyvatele (45 % služby, 23 % průmysl, 32 % zemědělství)
- Nezaměstnanost: 16,3 %
- Hospodářský růst: 7 %
- Inflace (2010): 11.2 %
- Veřejný dluh: 11,2 miliard USD
- Státní dluh: 3,67 miliard USD
Poznámka: Statistické údaje nezaměstnanosti se liší od skutečnosti. Např.: nezaměstnanost je reálně pouhých 2-3%, a část finančních toků realizuje v šedé ekonomice, apod.
Více jak 1 milion Gruzínců pracuje v zahraničí, nejvíce v USA. To je zhruba 1/4 obyvatelstva, která do své domoviny posílá své úspory.